معرفی شهرستان دزفول

معرفي شهرستان دزفول

 دزفول در قسمت جلگه اي شمال خوزستان با مساحتي در حدود 4762 كيلومتر مربع واقع شده است فاصله اين شهر تا تهران 721 كيلومتر و تا اهواز 155 كيلومتر مي باشد . شهرستان دزفول داراي زمستاني ملايم و مطبوع بوده و طبيعت سرسبز آن در اواخر زمستان تا اوايل بهار بسياردلپذير است. اين شهرستان با طبيعت زيباي جلگه اي كوهپايه اي و كوهستاني خود در همه ايام سال به خصوص در ايام نوروز پذيراي جمع زيادي از گردشگران داخلي و خارجي مي باشد.

موقعيت شهرستان دزفول در استان خوزستان

دزفول شهري كهن با پيشينه ي تاريخي چند هزارساله است و از قديمي ترين شهرهاي استان خوزستان به شمار مي رود و از نظر تاريخي ، طبيعي و فرهنگي ويژگي هاي برجسته اي دارد . طبق اظهارات كاوشگران غربي در نيم قرن اخير از جمله والترهينتس آلماني ، آوان نخستين امپراتوري گسترده كشور عيلام (اولين حكومت ايراني) در محل دزفول فعلي قرار داشته است.
تپه هاي باستاني چغاميش با قدمت 4000 سال پيش از ميلاد مسيح كه به گفته باستان شناسان ، گنجينه اطلاعات كاملي از دوران هاي متعلق به هفتمين هزاره پيش از ميلاد تا شكوفايي كامل تمدن شوش است نيز در دزفول قرار دارد. در اين تپه ها آثار يك شهر باستاني ساخته شده از خشت هاي پخته متعلق به عصر پيدايش خط د يده مي شود و مي توان گفت اين منطقه نخستين مركز خط و كتاب در ايران مي باشد.
خانم ‹‹ هلن كانتر ›› از اعضاي هيئت عمليات حفاري و باستان شناسي درباره ي كاوش هاي چُغاميش ضمن ايراد يك سخنراني در تهران از تپه ي چغاميش دزفول به نام ‹‹ شهري از سپيده دم تاريخ ›› نام مي برد .
در اين منطقه در دوره های مختلف شاهد ويژگي هاي برجسته ديگري نيز بوده ايم كه از آن جمله مي توان از دانشگاه بزرگ جندي شاپور، به عنوان اولين و بزرگترين مركز آموزش پزشكي ، فلسفه و نجوم در روزگار ساسانيان نام برد. در این دانشگاه دانشمنداني از سراسر دنيا به تحقيق و تدريس مي پرداختند. محل فعلی شهر جندی شاپوردر 10 كيلومتري مركز شهردزفول واقع است .
دزفول از ابتدا به اين نام معروف نبوده و از نام هاي قديم اين شهر مي توان به آوان ، اندامش و قصر روناش اشاره نمود . واژه دزفول نيز معرب واژه‌ي پهلوي دژپل مي باشد كه اين واژه از پلي كه در زمان شاپور اول ساساني با استفاده از اسراي رومي در دزفول ساخته شده، گرفته شده است.

پل قديم دزفول با قدمت 1700 سال

پل قدیم دزفول با گذشت بيش از 1700 سال (263 میلادی) هنوز پابرجاست و به عنوان قديمي ترين پل آجري جهان كه هنوز شکوه و عظمت خود را حفظ کرده و تردد وسايل نقليه بر روي آن امکان پذیر است در جهان شناخته مي شود ودر فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.
از ديگر ويژگي هاي خاص دزفول مي توان به بافت قديم آن اشاره نمود. بافتي آجري كه در كنار رودخانه دز شكل گرفته و شامل 28 محله قديمي در هم تنيده است. معماري خاص و تزئينات آجري بي نظيري در بافت قديم دزفول ، اين شهر را به شهر آجر معروف نموده است .
حرم مطهر محمد بن كاظم (ع) برادر امام رضا (ع) كه به سبزقبا مشهور است نيز در مركز شهر دزفول قرار دارد و زينت بخش اين شهر است و ساليانه هزاران زائر از شهرهاي مختلف كشور و زائران خارجي به زيارت آستانه متبركه سبزقبا مشرف مي شوند. از دیگر آثار و بنا های شهرستان دزفول می توان به مسجد جامع دزفول ، بقعه یعقوب لیث صفاری ، بقعه شاه رکن الدین ، بقعه رودبند ، آسیاب های تاریخی و بسیاری آثار دیگر اشاره نمود.

آستانه متبركه محمد بن كاظم عليه السلام - سبزقبا  دزفول

در سرزمين دلاورپرور دزفول مردان و زنان بزرگ و پر آوازه اي پرورش يافته اند كه از جمله علماء بزرگ و به نام اين سرزمين به خاتم المجتهدين شيخ مرتضي انصاري مي توان اشاره نمود.

جمعیت شهرستان دزفول :
برحسب سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شهرستان دزفول ۴۰۱۵۵۸ نفر می باشد که از این تعداد ۲۰۹۴۷۸ نفر مرد و ۱۹۲۰۸۰ نفر زن می باشد.
اين شهر داراي 3بخش ، مرکزي و چغاميش و سردشت مي باشد که اين سه بخش از 5شهر به نامهاي دزفول ، صفي آباد ، دزآب ، ميانرود ، سردشت و از 11دهستان و 717آبادي تشکيل شده است .
زمين هاي اين شهرستان از لحاظ توپوگرافي به سه دسته ناحيه کوهستاني ، ناحيه کوهپايه اي ، ناحيه جلگه اي تقسيم مي شوند .که ناحيه کوهستاني آن شامل نواحي شمال و شمال شرقي و ناحيه جلگه اي در ابتداي دشت وسيع و حاصل خيز خوزستان و ناحيه کوهپايه اي حد فاصل ناحيه کوهستاني و کوهپايه اي مي باشند .
شهرستان دزفول داراي آب و هواي معتدل است ولي هواي اين شهرستان به طور کلي گرم است و جزمناطق گرمسير کشور مي باشد .اين شهرستان داراي زمستان هاي خشک و تابستان هاي گرم مي باشد . گرم ترين و سردترين ماههاي سال به ترتيب تير و دي مي باشد.
از مناظر ديدني طبيعي اين شهرستان مي توان به بيشه زارها ، رودها و پناهگاه هاي حيات وحش دز و كرخه اشاره كرد. مناطق كوهستاني شهرستان دزفول علاوه بر مسير مناسب آن براي ورزش كوهنوردي، به جهت داشتن پديده هاي جغرافيايي همچون تنگه ها ، غارها و آبشارهايي مانند آبشار شوي (با ارتفاع 85 متر و عرض 70 متر که بزرگترین آبشار خاورمیانه به شمار می رود) بسيار ديدني اند. همچنين درياچه زيباي شهيون كه از زيباترين درياچه هاي ايران و جهان است نيز در شمال شهرستان دزفول قرار دارد.

آبشار شوي دزفول

از ديگر ويژگي هاي طبيعي دزفول مي توان به رود زيباي دز اشاره كرد كه از كوه هاي زاگرس سرچشمه گرفته و با عبور از وسط شهردزفول ، اين شهر را به دو قسمت تقسيم مي كند و منظره‌ي دل انگيزي به اين شهر داده است. در كنار اين رود پارك هاي زيبايي نيز احداث شده كه از آن جمله مي توان به پارك ساحلي دز (علي كله ) ، پارك دولت و پارك وليعصر (عج) اشاره كرد . فضاي چشم نواز ساحل رودخانه به همراه زيبايي پارك ها و نيز امكان انواع تفريحات آبي نظير ماهيگيري ، شنا ، قايق سواري و … باعث شده كه در فصل تابستان گردشگراني از سراسر استان و نيز سايـر استانهاي كشـور براي استفـاده از اين طبيـعت و امكانات ميهمان شهر دزفول شوند.
کوه ها : شهرستان دزفول از ناحیه کوهستانی (بخش سردشت)و جلگه ای (بخش مرکزی )تشکیل گردیده است. مهمترین کوههای منطقه کوهستانی آن عبارتند از :
کوه سالن(با ۲۲۰۹متر ارتفاع) ، کوه هفت تنان(۱۵۷۰متر) ، کوه سرگویان( ۱۵۰۳متر) ، کوه لپ سفید( ۸۹۷متر) و … را نام برد.
وجود دو رودخانه دز و کرخه در اين شهرستان سبب شده که اين شهرستان داراي زمين هاي حاصلخيز خوبي باشد . رودخانه دز در چند کيلومتربعد از دزفول به رود خانه کارون مي ريزد که اين رود خانه از رودخانه هاي پر آب استان خوزستان است .پوشش گياهي در قسمت کوهستاني اين شهرستان عبارتند از : بلوط ايراني ، بادام ، کيکم ، پسته وحشي ، انجير وحشي و عناب است .ولي در منطقه جلگه اي اين شهرستان زمين پوشيده از علف و گياهان متنوع و گلهاي رنگارنگ مي باشد . در کل درختان اين منطقه عبارتند از نخل ، کنار ( صدر ) ، خرما ، بيد، اکاليپتوس ، ابريشم هندي ، شيشه شور و انواع مرکبات است .

رودخانه دزفول - رود دز

پرندگان اين منطقه به دو دسته بومي و مهاجر تقسيم مي شوند که از پرندگان بومي مي توان به کبک د وراج ، تيهو ، ديدمک ، کاکو لي ، کيلو تالابي ، ميوه خور ، اردک مرمري ، گنجشک رودخانه اي ، بلبل خرما ، کشيم کوچک ، دم جنبانک ، قمري ، فاخته ، يا کريم ( کوکو )، کبوتر چاهي ، چکاوک واز پرندگان مهاجر مي توان به مرغابي ، غاز ، آنقوت ، تنجه ، قرقاز ، درنا ، هدهد ، پرستو ، اردک سرسفيد ، اکراسي آفريقا يي و …اشاره کرد .پرندگان شکاري اين منطقه عبارتند از سارگيه ، کورکور ، سنقر ، عقاب ، شاهين کوهي را نام برد .

تنظيم متن : محمدآذركيش
منابع :‌ موسسه دزفول شناسي ، كتاب تاريخ دزفول ، مركز آمار ايران ، انجمن دوستدارن شهرستان دزفول
 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: